Polski himalaista w naszej szkole

W ramach projektu „Ważne krzesło” we wtorek 20 października gościliśmy znanego, polskiego himalaistę, Leszka Cichego.
Leszek Cichy wspina się od 1969 roku. Ma na koncie wiele wypraw na ośmiotysięczniki, jak np. w 1975 trzecie z kolei wejście na Gaszerbrum II (8035 m) - wtedy odnotował także ówczesny polski rekord wysokości i pierwszy ośmiotysięcznik z listy czternastu najwyższych, zdobyty przez Polaków), z Januszem Onyszkiewiczem i Krzysztofem Zdzitowieckim.
W 1976 wziął udział w pierwszej, polskiej wyprawie na K2 (8611 m), pod kierownictwem Janusza Kurczaba, a 17 lutego 1980 był uczestnikiem pierwszego wejście zimowego na Mount Everest (8848 m) wspólnie z Krzysztofem Wielickim, pobijając tym samym światowy rekord wysokości w alpinizmie zimowym.
Pan Leszek Cichy opowiadał naszym uczniom o górach, pokazywał zdjęcia i filmy z wypraw oraz udzielał odpowiedzi na wiele pytań. Pokazywał także, jak wygląda profesjonalny śpiwór do górskich wypraw, rękawice, uprząż i inne elementy ekwipunku. Uczniowie byli zafascynowani i wyglądało na to, że przez 45 minut byli z Leszkiem Cichym w miejscach, o których tak ciekawie mówił.
Szkolny projekt „Ważne krzesło” zakłada spotkania dzieci i młodzieży z przedstawicielami różnych zawodów, osobami znanymi i nie tylko, które mogą pokazać uczniom różne sposoby wyboru i realizacji drogi zawodowej, możliwości rozwoju w poszczególnych zawodach, a przede wszystkim opowiedzieć o własnej pasji, która czasami staje się sposobem na życie.