Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

10 października Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Wydarzenie mające na celu promocję zdrowia psychicznego i profilaktykę zaburzeń psychicznych organizowane jest od 1992 roku przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego (World Federation for Mental Health).

WFMH chce zwrócić szczególną uwagę na kwestię dbania o zdrowie psychiczne, przeciwdziałania stygmatyzacji osób cierpiących na choroby psychiczne, potrzebę zmian w regulacjach prawnych i w opiece medycznej wobec osób z zaburzeniami psychicznymi.

Obecnie świat doświadcza sytuacji zagrożenia zdrowia z powodu COVID-19, która wpływa również na zdrowie psychiczne milionów ludzi. Wiemy, że lęk, strach, izolacja, dystans społeczny, liczne ograniczenia, niepewność i cierpienia emocjonalne stały się powszechne.

Obecna ogólnoświatowa pandemia powstała na tle i tak już nasilających się tendencji wzrostu chorób psychicznych na całym świecie.

Około 450 milionów ludzi żyje z zaburzeniami psychicznymi, które są jedną z głównych przyczyn złego stanu zdrowia i niepełnosprawności na całym świecie (Światowy Raport Zdrowia WHO, 2001).

W tym roku Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego obchodzony jest pod hasłem „Zdrowie psychiczne w nierównym świecie”. Dostęp do usług w zakresie zdrowia psychicznego pozostaje nadal nierówny. Brak inwestycji w zdrowie psychiczne nieproporcjonalne do ogólnego budżetu opieki zdrowotnej przyczynia się do tego, że wiele  osób z chorobami psychicznymi nie otrzymuje leczenia.

W nawiązaniu do obchodów Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego zaplanowaliśmy w październiku przeprowadzenie w klasach zajęć promujących  zdrowy styl życia.

Tematy zajęć realizowane będą przez wychowawców w ramach godzin wychowawczych, a ponadto w klasach 7 i 8 odbędą się spotkania z psychologiem z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Zielonce.

Dla rodziców planujemy spotkanie ze specjalistą Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego na temat problemów zdrowia psychicznego dzieci.

psycholog szkolny- Hanna Buczyńska-Ciak

pedagog szkolny- Krzysztof Lewandowski