Europejski Dzień Logopedy

W 2021 roku Europejski Dzień Logopedy przypada na 6 marca (sobota)

W naszej szkole także obchodzimy Dzień Logopedy. Z tej okazji ogłaszamy konkurs plastyczny dla uczniów klas i – III pt. „Zabawne minki ćwiczące buzię i język”. Prace wykonane dowolną techniką, najlepiej na kartce z bloku technicznego o wymiarze A3 należy dostarczyć do swojego wychowawcy lub bezpośrednio do gabinetu logopedów (p. K. Turek lub p. M. Galickiej).
Na prace czekamy do 08.03. Zwycięzców konkursu ogłosimy w 3 tygodniu marca.
Prace (za zgodą rodziców) będzie można obejrzeć na stronie internetowej szkoły, a w przyszłości (po zniesieniu obostrzeń pandemicznych) zrobimy z nich wystawę w szkole.
Zachęcamy do udziału w konkursie. Czekają dyplomy, nagrody i upominki.

K. Turek i M. Galicka

 

Europejski Dzień Logopedy obchodzony jest 6 marca we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Pomysłodawcą wydarzenia była w 2004 roku organizacja, która zrzesza logopedów i terapeutów językowych z całej Europy. Organizacja ta, w ten sposób chce podnieść rangę zawodu terapeutów mowy oraz zwrócić uwagę na problemy w komunikowaniu się. W Polsce święto obchodzone jest od 2007roku. 
W latach 60. powstało Polskie Towarzystwo Logopedyczne oraz pierwsze w Polsce Podyplomowe Studium Logopedyczne w Lublinie. Od tego czasu nastąpił rozwój logopedii w naszym kraju. W tym dniu organizowane są wydarzenia oraz inicjatywy zwracające uwagę na niepoprawną wymowę oraz zaburzenia językowe. Każdego roku Komitet Łącznikowy Logopedów Unii Europejskiej (CPLOL) inicjuje obchody pod przewodnim hasłem. Oto kilka przykładów:

- Wiele języków, wiele kultur, jedna komunikacja
- Zaburzenia połykania
- Komunikacja więcej niż płynność
- SLI, rozwój językowy, czytanie-pisanie
- Komunikowanie się nie tylko słowami...

Logopedia to nauka o kształtowaniu właściwej mowy w okresie jej rozwoju oraz doskonaleniu jej w późniejszym czasie, a także usuwaniu wad i zaburzeń mowy . W Polsce w 2009 roku został zarejestrowany Polski Związek Logopedów, zrzeszający logopedów pracujących w publicznych i niepublicznych placówkach oświatowych, kulturalnych, w służbie zdrowia oraz gabinetach prywatnych.

Do podstawowego zadania logopedy należy profesjonalne prowadzenie profilaktyki, diagnozy i terapii logopedycznej oraz systematyczne pogłębianie wiedzy z tej dziedziny nauki.
Katarzyna Turek